Videla som ťa ísť...

29.01.2017 | 1601x

V I A N O C E

Vianoce v detstve vraj majú iné čaro. Čo ja viem? Môže byť. Takmer s presnosťou atómových hodín som mala vždy na štedrý deň horúčku, ktorá sa mi okolo obeda vždy vypeckovala a pod vplyvom „nebezpečného vyhrážania“, že keď nepôjdem okamžite spať, tak Ježiško nepríde, som zaľahla a do sviatočnej večere spala. Rodina tak mala po urputných obedňajších bojoch zase problém ma na večeru prebrať blush.  A pamätám si, že bratia vyčíňali ako nenormálni, lebo oni už vedeli, že Ježiško na sto percent príde a aj to, čo im donesie. Moja nálada po „násilnom“ zobudení nebola bohvieaká a urážala som na všetkých a na všetko. Deduško nad štedrovečerným stolom do nemoty čítal z Biblie a predmodlieval Anjel Pána a chudák ani nevedel, že si túto „napínavo napínavú“ chvíľu budeme všetci pamäť po zbytok životov yes.  Áno! Bolo to napínavé, perfektné a naozaj čarovné. Obrovskú radosť z množstva hračiek mi tradične spríjemňovali bratia, ktorí ma ťukali novými hokejkami po hlave!

Neviem, či to záleží od povahy, od znamenia v ktorom som sa narodila, od zemepisnej šírky, alebo nejakých iných endogénnych a exogénnych príčin, ale Vianoce milujem stále rovnako. Na štedrý deň kolabujem od obrovského predvianočného stresu a z únavy na mňa doľahne horúčka. Neželám si nič iné, len aby tie zvonce a vence a linecké už „prehrmeli“ a bol opäť bežný obyčajný rok a život. Vzhľadom na môj vek a ostatné štatistické ukazovatele v našej rodine som sa presunula z pozície „prekvapeného“ dieťaťa do pozície zberača roztrhaných vianočných papierov a obalov. Inak čo možno netušíte, som dosť bohatá nevesta. Vždy na Vianoce mi pribudne nová sada osušiek a uterákov do „výbavy“. Mám ich presne 101. Trochu ma zarazilo, že tento krát uteráky chýbali. No ale poďme pekne po poriadku.

Moja mamička – šikovná krojová dizajnérka – v adventom období ani trochu nezaháľala. Spod jej rúk vyšli skutočne originálne dizajnérske kúsky vo forme krojových mužských košieľ pre mojich bratov. Juuuuuuj, radosť veliká. Bratia sa do nich ledva narvali, pretože sa majú na tomto svete neskutočne dobre a vidieť to najmä na ich pupkoch (a mama ich stále vidí chudých).

 

Po tom, ako sme sa im všetci vyčudovali a pofotili ich na všetky mobily v dome, konečne sklapli a mne bola spod stromčeka doručená veľká krabica. No čo už len zas toto môže byť?  Bola som netradične zarazená, lebo naozaj som o darčeku takýchto rozmerov ani netušila. Tradične ma nič nepadalo, tak mi nezostávalo nič iné, iba ju otvoriť. 

Čože???? Presne taký som chcela! Heeej, ty falošnica! Ako si mi to mohla urobiť? A prečo si mi o tom nepovedala ?! Ty nie si normálna! – rumázgala som v tranze. Nuž, mám taký špecifický spôsob vyjadrenia vďaky. Takýto prekrásny dar som skutočne nečakala, ani som si ho nevedela predstaviť, ani som o ňom netušila. Pri pohľade naň ma opustila horúčka a všetky neduhy a tiekli mi slzy a neviem čo ešte. Nuž  pekné každému sa ľúbi.

Jáj – veď vy vlastne neviete čo to bolo enlightened.

Moja mamička – vychýrená krojová dizajnérka – v pote tváre a vo vypätí všetkých síl, v prísnom utajení a s nekonečnou láskou v srdci vytvorila krásne modré dielo.

Keď som sa v ňom hrdo producírovala po dome a skúmala bližšie motívy a pohnútky vzniku tohto nádherného kroja, dozvedela som sa, že v jednu noc, keď moja osobná „dizajnérka“ zase nemohla spať a spriadala ďalšie folklórne krojové plány, ma v ňom jednoducho „videla ísť“. A tak som v ňom teda v ostatný dohviezdny večer išla – od jedného zrkadla k druhému cool.

 

HORNÁ STREDA - POBEDIM - OČKOV

Tento typ ľudového ženského kroja je typický pre obce ležiace v údolí Váhu. Všetky dediny od Nového Mesta nad Váhom po Piešťany mali spoločný odev, označovaný ako piešťanský. Na prelome 19. a 20. storočia sa však odlíšili obce Bašovce, Krakovany, Očkov, Ostrov, Pobedim, Horná streda a Trebatice. Typické boli motívy tzv. krakovianskej výšivky – je vyšívaná na dierky a plochým stehom. Farebnosť bola rôznorodá – mne sa však najviac páči modro-žltá kombinácia. Piešťanský typ ľudového kroja sa stal vychýreným a reprezentačným doma i v zahraničí. Bodaj by aj nie! Patrí ku skupine najbohatšie zdobených krojov západného Slovenska.

Kedysi sa pod týmto druhom kroja nosil plátenný rubáč. Ja ho však nenosím. Nahrádzam ho spodnou sukňou, alebo ešte radšej dvomi - tromi škrobnicami (rozumej spodnicami). Navrch si obliekam rukávce. Sú z jemného plátna, rukávy sú rovné, ukončené dierkovou výšivkou. Pomocou šnúrky, vloženej pri okraji si ich vysúkavam na lakte. Vznikne mi tak okolo rúk krásny vyšívaný volán. Taký istý – krásne vyšívaný volán – tzv. kriezel – nosím aj na krku.

 

Na rukávce si obliekam prúcel. Je to veľmi vzácny typ prúcľa – tzv. stromový. Vzácny rozumejte: kto má nedá a kto nemá nezoženie devil.

Pre kroje piešťanského regiónu je typické nosenie dvoch záster – zadnej a prednej. Najprv si dávam samozrejme zadnú a potom prednú. Obe zástery bývajú z rovnakého materiálu – v mojom prípade je to tmavomodrý satén. Výzdoba a aplikácia čipky je na prednej zástere na troch stranách a na zadnej iba na spodnej časti, nakoľko predná zástera prekrýva okraje zadnej. Tak nie je do nej nutné toľko „investovať“.

         

Keďže mám 70 sukien a 101 uterákov a aj tak som sa zatiaľ nevydala, nosím k nemu - presne tak, ako slobodné dievčatá nosievajú – vlasy zapletené do dvoch vrkočov na konci zviazané tkanicou.

WWW.OBCHODPREBABY.SK

Na mojej „slobodnej“ hlave ste si iste všimli krásny a vkusný zimný venček z obchodu šikovnej a zručnej Lenky Smolkovej – Suerte. Táto nadaná osôbka vlastni firmu Obchod pre baby (www.obchodprebaby.sk). Obchodík je zameraný na slovenskú a českú handmade bižutériu prémiovej kvality a dizajnu. Popri spolupráci s rôznymi výrobcami sa vo svojich dielňach sami venujú výrobe šperkov a doplnkov. Do výrobkov investujú čas, talent a lásku a výsledkom sú spokojné zákazníčky a zákazníci. V doplnkoch od Obchod pre baby môže každá baba ukázať a podčiarknuť svoj štýl. Každý ich produkt je totiž originál. U klientov je veľmi vítanou i poradenská služba Obchodu pre baby. Využívajú ju najmä zákazníci, ktorú chcú obdarovať nejakú srdcu blízku osobu, ale nie sú si úplne istí výberom doplnku. Vtedy stačí poslať fotku outfitu, ktorý obdarovaná osoba rada nosí a team Obchodu pre baby vám ochotne poradí pri výbere vhodného darčeka z ich sortimentu. V ponuke obchodu nájdete jednotlivo náušnice, náramky, náhrdelníky, prstene, brošne ako i celé sety a súpravy.

Jasné, že mňa ako folkloristku najviac zaujali nádherné kvetinové čelenky a sponky. Sú kvalitné a univerzálne. Napríklad venček, ktorý mám na hlave, nosím k zimnému krojovému outfitu, ale veľmi rada po ňom siahnem aj v lete. A keďže kvetinové venčeky a čelenky nikdy nevyjdú z módy, dizajnéri z Obchodu pre baby majú čo robiť, aby uchlácholili svojimi čelenkami naše márnivé povahy J  Kamennú predajňu nájdete na Detvianskej 29 v Bratislave a samozrejme nami všetkými milovaný eshop na www.obchodprebaby.sk.

Pri použití kódu FOLKLORBLOG2017 získavate okamžitú zľavu 15% z ceny výrobku.

 

      

P.S.

Deň po fotení tohto kroja, ma stretla na ulici istá babka-všetečnica. Vraví mi: „bože dievča, veď sa všetci trasú od mrazu a videla som ťa ísť iba v kroji. Nebolo ti zima?"

Takže predsa sa len splnila vízia mojej mamy, ktorá ju inšpirovala kedysi krátko pred Vianocami a viedla k „stvoreniu“ tohto kroja. Aj ona ma v ňom VIDELA ÍSŤ angel

A ja vravím: "ale kdeže teta, hreje ma horúčka, ktorú mám už od predvianoc  A už ste druhá, ktorá ma v ňom "videla ísťheart.